package-update-indicator 1 - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Package Update Indicator
sv: Paketuppdateringsindikator

en: Notify about available software updates
sv: Avisera om tillgängliga programuppdateringar

en: Update command
sv: Uppdateringskommando

en: Command for installing updates.
sv: Kommando för att installera uppdateringar.

en: Refresh interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The interval in seconds for refreshing metadata.
sv: Intervallet i sekunder för uppdatering av metadata.

en: Whether to use a mobile connection
sv: Huruvida man ska använda en mobilanslutning

en: If enabled, use a mobile connection refreshing the package cache.
sv: Om aktiverat, använd en mobilanslutning som uppdaterar paketcachen.

en: Whether the indicator is always active
sv: Huruvida indikatorn alltid är aktiv

en: Whether the indicator is active even when packages are up to date.
sv: Huruvida indikatorn är aktiv även när paket är uppdaterade.

en: Hide menu items
sv: Dölj menyalternativ

en: List of indicator menu items to be hidden.
sv: Lista över indikatormenyalternativ som ska döljas.

en: Disable preferences
sv: Inaktivera inställningar

en: List of preference widgets to be disabled.
sv: Lista över inställningswidgetar som ska inaktiveras.

en: Package Update Indicator Preferences
sv: Inställningar för Paketuppdateringsindikator

en: Edit the Preferences for Package Update Indicator
sv: Redigera inställningarna för paketuppdateringsindikatorn

en: updates;preferences;
sv: uppdateringar;inställningar;

en: About Package Update Indicator
sv: Om Paketuppdateringsindikator

note: Place your name here.
en: Translator
sv: Luna Jernberg <droidbittin@gmail.com>
    Anders Jonsson <anders.jonsson@norsjovallen.se>

en: Enable debugging messages
sv: Aktivera felsökningsmeddelanden

en: Quit running instance of Package Update Indicator
sv: Avsluta körande instans av paketuppdateringsindikator

en: Print the version number and quit
sv: Skriv ut versionsnumret och avsluta

en: Install Updates
sv: Installera uppdateringar

en: Up to Date
sv: Uppdaterad

en: The system is up to date.
sv: Systemet är uppdaterat.

en: Software Update | Software Updates
sv[0]: Programuppdatering
sv[1]: Programuppdateringar

en: There is a software update available.
sv: Det finns en programuppdatering tillgänglig.

en: There are %u software updates available.
sv: Det finns %u programuppdateringar tillgängliga.

en: Important Software Update | Important Software Updates
sv[0]: Viktig programuppdatering
sv[1]: Viktiga programuppdateringar

en: There is an important software update available.
sv: Det finns en viktig programuppdatering tillgänglig.

en: There are %u important software updates available.
sv: Det finns %u viktiga programuppdateringar tillgängliga.

en: There are %u software updates available, one of them is important.
sv: Det finns %u tillgängliga programuppdateringar, en av dem är viktig.

en: There are %u software updates available, %u of them are important.
sv: Det finns %u programuppdateringar tillgängliga, %u av dem är viktiga.

en: Logout Required
sv: Utloggning krävs

en: You need to log out and back in for the update to take effect.
sv: Du måste logga ut och in igen för att uppdateringen ska träda i kraft.

en: Restart Required
sv: Omstart krävs

en: The computer has to be restarted for the updates to take effect.
sv: Datorn måste startas om för att uppdateringarna ska träda i kraft.

en: Update notifications are not supported.
sv: Aviseringar om uppdateringar stöds inte.

en: _Install updates
sv: _Installera uppdateringar

en: _Preferences…
sv: _Inställningar…

en: _About…
sv: _Om…

en: always
sv: alltid

en: every hour
sv: varje timme

en: every 8 hours
sv: var 8:e timme

en: twice a day
sv: två gånger om dagen

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: varje vecka

en: never
sv: aldrig

en: _Refresh cache:
sv: _Uppdatera cache:

en: _Command for installing updates:
sv: Kommando för att installera uppdateringar.

en: Use _mobile connection
sv: Använd _mobilanslutning
