package-update-indicator 5 - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Notify about available software updates
it: Notifica sulla disponibilità di aggiornamenti software

en: Update command
it: Comando per l'aggiornamento

en: Command for installing updates.
it: Comando per installare gli aggiornamenti.

en: Refresh interval
it: Intervallo di refresh

en: The interval in seconds for refreshing metadata.
it: L'intervallo in secondi del refresh dei metadata.

en: Whether to use a mobile connection
it: Se utilizzare una connessione mobile

en: If enabled, use a mobile connection refreshing the package cache.
it: Se abilitato, usa una connessione mobile per aggiornare la cache dei pacchetti.

en: Package Update Indicator Preferences
it: Preferenze di Package Update Indicator

en: Edit the Preferences for Package Update Indicator
it: Modifica le Preferenze per Package Update Indicator

en: updates;preferences;
it: aggiornamenti;preferenze;

en: About Package Update Indicator
it: Informazioni su Package Update Indicator

note: Place your name here.
en: Translator
it: Francesco Parisi

en: Enable debugging messages
it: Abilita messaggi di debugging

en: Quit running instance of Package Update Indicator
it: Esci dall'istanza in esecuzione di Package Update Indicator

en: Print the version number and quit
it: Stampa la versione ed esce

en: Up to Date
it: Aggiornato

en: The system is up to date.
it: Il sistema è aggiornato.

en: Software Update | Software Updates
it[0]: Aggiornamento Software
it[1]: Aggiornamenti Software

en: There is a software update available.
it: E' disponibile un aggiornamento software.

en: There are %u software updates available.
it: Sono disponibili %u aggiornamenti software.

en: Important Software Update | Important Software Updates
it[0]: Aggiornamento Software Importante
it[1]: Aggiornamenti Software Importanti

en: There is an important software update available.
it: E' disponibile un importante aggiornamento software.

en: There are %u important software updates available.
it: Sono disponibili %u aggiornamenti importanti disponibili.

en: There are %u software updates available, one of them is important.
it: Sono disponibili %u aggiornamenti disponibili, di cui uno importante.

en: There are %u software updates available, %u of them are important.
it: Sono disponibili %u aggiornamenti software disponibili, di cui %u importanti.

en: Logout Required
it: Richiesta Uscita

en: You need to log out and back in for the update to take effect.
it: Devi uscire e rientrare affinché l'aggiornamento abbia effetto.

en: Restart Required
it: Riavvio Richiesto

en: The computer has to be restarted for the updates to take effect.
it: Il computer deve essere riavviato affinché gli aggiornamenti abbiano effetto.

en: Install Updates
it: Installa Aggiornamenti

en: Update notifications are not supported.
it: Notifiche aggiornamenti non supportate.

en: _Install updates
it: _Installa aggiornamenti

en: _Preferences…
it: _Preferenze…

en: _About…
it: _Informazioni…

en: always
it: sempre

en: every hour
it: ogni ora

en: every 8 hours
it: ogni 8 ore

en: twice a day
it: due volte al giorno

en: daily
it: quotidianamente

en: weekly
it: settimanalmente

en: never
it: mai

en: _Refresh cache:
it: _Aggiorna la cache:

en: _Command for installing updates:
it: _Comando per installare aggiornamenti:

en: Use _mobile connection
it: Usa connessione _mobile
